7 רצות המרתון המשפיעות בהיסטוריה

10/29/2019

עולם הריצה פחות מזוהה עם נשים ויותר עם גברים אך זה לא אומר שאין נשים שהטביעו את חותמם על הספורט הזה הדורש משטר אימונים קשוח, התמדה וסיבולת פיזית ונפשית.

 

קתרין סוויצר – הוכיחה לכולם שגם נשים יכולות

סוויצר, ילידת 1947 אהבה לרוץ למרחקים בתקופה שבה נשים עדין לא הורשו לרוץ במרתונים. כיום, זה לא יאומן אבל באותן השנים, טענו שריצה ארוכה תפגע בבריאותן של נשים וביכולתן… ללדת. אבל היא לא נתנה לזה לעצור אותה כשב-1967 נרשמה למרוץ המרתון של בוסטון מבלי לציין שהיא אישה. היא לא נתנה שיעצרו אותה, המשיכה לעוד עשרות מרתונים ובאחד הנחשבים ביותר היא גם זכתה. עסקה גם בכתיבה עיתונאית וקידום ספורט נשים.

 

אליסון פליקס – הכי הרבה מדליות

כבר בגיל 18 הראתה פליקס שהיא לא עוד ספורטאית טובה. כאצנית, היא זכתה באולימפיאדה (מדליית כסף) מול מתחרות מנוסות בהרבה. זמן לא רב אחר כך, זכתה במדליות מזהב באליפות עולם. הסטטיסטיקה שלה מספרת שהיא האישה שזכתה בהכי הרבה מדליות, הן במשחקים האולימפיים והן באליפויות העולם. ידועה מאוד בפעילותה נגד שימוש בסמים אסורים בספורט. מעניקה דוגמא אישית ומרבה להיבדק על מנת להראות שאפשר להצליח, בזכות עבודה קשה, מוטיבציה וללא חומרים ממריצים.

 

וילמה רודולף – האצנית שלא היו לה מתחרות

בזמנה (רודולף נפטרה ב-1994) היא נחשבה לאישה הכי מהירה. לא היו לה מתחרות בשום מקום בעולם ובין השאר, היא הצליחה לזכות ב-3 מדליות זהב באולימפיאדה. היא עשתה זאת, אגב, באולימפיאדה אחת. היא השפיע על דורות של אצניות בארצות הברית ובעולם כולו.

 

שרה עטר – הדרך מסעודיה לאולימפיאדה

לא, לא מדובר בספורטאית ישראלית שעומדת לפרוץ. מדובר בספורטאית סעודית, שבניגוד לכל הסיכויים ולתרבות שבה צמחה עלתה למעלה והפכה לספורטאית אולימפית. אמנם היא לא קרובה בשלב זה לשבור את השיא האולימפי, אבל בתור האישה הראשונה מסעודיה שהגיעה לאולימפיאדה, ההשפעה וההשראה שהיא מפזרת סביב לעולם בהחלט ראויים לציון.

 

אוולין אשפילד – האישה שהשאירה אבק לכל המתחרות

אין הרבה נשים שיכולות לומר בגאווה שהתחרו ב-5 אולימפיאדות ובהצלחה. היא הראשונה שחצתה את מחסום ה-11 שניות ל-100 מטרים. ואם זה לא מספיק, היא הוכתבה בתחילת שנות התשעים לאחת הנשים הכי מבוגרות בהיסטוריה שזכו במדליה אולימפית מזהב בריצה.

 

קונסטנטינה דיטה – גם בגיל מבוגר אפשר לקבל זהב אולימפי

דיטה זכתה לתהילת עולם לא רק בזכות הישגיה, הטובים כשלעצמם. הזכייה שלה בריצת מרתון אולימפי הדהימה ועוררה גלים בעולם בזכות הגיל המבוגר שבו שהגיע להישג הזה. זהב אולימפי בגיל 38 – איזה הישג מפואר!

 

אילי גרינווד – כשמרתון נעשה קצר מדר

גרינווד, ילידת סוקטלנד, אוהבת לרוץ. אבל ריצה ארוכה כמו מרתון נחשבת קצרה בשבילה, אפילו מאוד. השיא שלה בריצת מרתון עומד על (הרבה) פחות מ-3 שעות ואם זה לא מספיק, הרי שמאחוריה אין ספור ריצות למרחקים כמו 50 קילומטרים ו-100 קילומטרים (שאותה הצליחה לגמוא בפחות מ-7.5 שעות). עד כה, היא הוכתרה כאלופת העולם, פעמיים למרחקים של 100 ק"מ. היא התחרתה במגוון רחב של מסלולים סביב העולם.